• Dzień Patrona w naszej szkole

            19 stycznia świętowaliśmy Dzień Patrona ILO - Stanisława Wyspiańskiego. Jest to niezwykle ważne święto kultywowane w naszej szkole od wielu lat. Corocznie uczniowie pod opieką nauczycieli organizują symboliczne apele aby osoby zaangażowane w życie naszego Liceum mogły lepiej poznać patrona Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku część artystyczną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego przygotowali nauczyciele: Pani Anna Brzozowska, Pani Magdalena Prejs-Zadrowska i Pani Sylwia Zalewska wraz z uczniami z klas: 1C, 1A, 1B, 3C, 3B, 3Ap, 3Cp. Dodatkowo wystąpili: gościnnie absolwent naszej szkoły Kacper Czeczot oraz zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Natalia Krystkiewicz. Za nagłośnienie odpowiadali jak zwykle niezawodni chłopcy z klasy 3Bp. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów!

          • BIAŁA WSTĄŻKA- STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

            W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, młodzież z naszego Liceum wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufundował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostały wywieszone w Miejskim Domu Kultury.

            Pierwsze miejsce zajęła praca Darii Tańskiej z klasy 2c! Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Poniżej wygrana praca oraz zdjęcie wszystkich uczniów, którzy złożyli swoje prace konkursowe z Dyrekcją ILO, Panią Elżbietą Śliwińską (pedagog ILO) i panią Dagmarą Owsianką (przedstawiciel MOPS).

          • Świąteczne życzenia

            Serdeczne życzenia najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,przepełnionych zapachem choinki i świątecznych potraw, obfitujących w radość, śpiew kolęd, prezenty, miłość oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku zdrowia, wiary i nadziei całej naszej szkolnej społeczności życzą Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły.

          • Święto ciągu Fibonacciego

            Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie obchodzili Święto Ciągu Fibonacciego.
            Dzień Fibonacciego obchodzony jest każdego roku 23 listopada z prostego powodu. Zapisując datę w systemie amerykańskim - najpierw miesiąc, potem dzień - otrzymujemy początek ciągu Fibonacciego.


            Fibonacci jest autorem specjalnego ciągu, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Przy założeniu, że ciąg rozpoczynają liczby 0 oraz 1 wygląda on następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Zagadkę wszechświata wyjaśnia złota liczba φ (FI) w przybliżeniu 1,61804. Złoty podział to stosunek jednego elementu ciągu do elementu go poprzedzającego. Im większe wybierzemy elementy, tym większą uzyskamy dokładność. Uczniowie dokonywali pomiarów własnego ciała aby przekonać się, o złotym podziale na własnym ciele. Podczas lekcji matematyki młodzież obejrzała film, który uzmysłowił im, że złota liczba bardzo często pojawia się w naszej codzienności. Pierwszym przykładem są rośliny i muszle, których kształt układa się zgodnie z przebiegiem tzw. Spirali Fibonacciego. Dzięki aplikacji 3D Measure  sprawdzili, kto z nich jest witruwiańskim człowiekiem oraz mogli zauważyć zależności między kątem środkowym i wpisanym.

            Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielek Anny Brzozowskiej i Ewy Luks.

            Film „Matematyka w człowieku witruwiańskim” https://www.youtube.com/watch?v=aMsaFP3kgqQ

            Aplikacja umożliwiająca sprawdzenie, czy jesteś witruwiańskim człowiekiem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.potatotree.on3dcamerameasure
            Film „Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja” https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg

          • Spotkanie z mławskimi strażakami

            W czwartek 9 grudnia 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, w klasie 3AP gościli pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Zapoznali Oni uczniów z zasadami bezpieczeństwa pożarniczego, uczyli, w jaki sposób zachować się w sytuacjach kryzysowych, przedstawili zasady działalności struktur organów straży pożarnej w naszym kraju oraz odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie mieli możliwość, choć przez chwilę wejścia w rolę ratownika i zaprezentowania się w odzieży strażackiej. 

            Zrozumieliśmy, jak ważnym i wymagającym zawodem w społeczeństwie jest zawód strażaka, wiążący się z ogromnym wysiłkiem, zarówno psychicznym jak i fizycznym. Mimo wszelkich trudności daje on ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Być może w przyszłości ktoś z nas zostanie?

          • Olimpiada statystyczna w naszej szkole

            W dniu 08.12.2021 r. dwie uczennice naszej szkoły przystąpiły do Zawodów Okręgowych VI edycji Olimpiady Statystycznej. Julia Epa z klasy 2B i Natalia Krystkiewicz z 3Bp zmagały się z rozwiązaniem zadań w teście on-line. Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Uczennice są podopiecznymi nauczycielek Anny Brzozowskiej i Anny Wojnarowskiej.

            Lista osób zakwalifikowanych do etapu centralnego zostanie opublikowana 21.12.2021 r. Trzymamy kciuki!

          • Projekt STEM w I LO

            W dniu 06.12.2021 r. zdolni uczniowie klas 2B, 2C, 3Cp, 3Bp wzięli udział w 3 edycji Projektu Edukacyjnego STEM Politechniki Warszawskiej Science, Technology, Engineering, Mathematics 2021/2022. W ramach tego projektu uczestnicy zmagali się z zadaniami konkursowymi z fizyki, matematyki i informatyki o różnym stopniu trudności. Kwalifikacja do kolejnych etapów zapewnia warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej lub pracowników Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów w Warszawie. Jest o co walczyć!

            Tytuł Laureata uprawnia do przyjęcia na studia bez postępowania kwalifikacyjnego opartego na wynikach egzaminu maturalnego  na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz na Wydziale Elektrycznym.  Laureaci i Wyróżnieni Finaliści mogą aplikować na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydziale Elektrycznym z wyłączeniem kierunków: Cyberbezpieczeństwo, Informatyka oraz Informatyka Stosowana.

            Uczniów do konkursu przygotowali:

            Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki,

            Piotr Grzegorowski – nauczyciel fizyki,

            Ewa Jakubowska  - nauczyciel informatyki,

            Jakub Kowalewski -nauczyciel informatyki,

            Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

          • MIKOŁAJKI - 6 grudnia 2021

             

            Dzisiaj w naszej szkole zawitał nie kto inny jak Święty Mikołaj! Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dostali słodkie upominki. Usłyszeliśmy piękne wykonanie kolęd w wielu klasach a także zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na hali gimnastycznej.

          • Andrzejek czar – matematyczne wróżby andrzejkowe

            Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielkami Anną Brzozowską i Ewą Katarzyną Luks postanowili ćwiczyć umiejętności matematyczne wykorzystując do tego czas andrzejkowych wróżb. Przypomnieli sobie cechy podzielności, własności liczb, prawa działań przy okazji sprawdzania MOCY IMIENIA. Przy pomocy TAJEMNYCH WZORÓW Z AL KATHARU łatwo obliczali daty wszystkich swoich pechowych dni. Wykonując działania na liczbach wymiernych i niewymiernych znajdowali swój INTERPUNKCYJNY ZNAK – WSKAŹNIK.  Odkrywali jacy naprawdę są. Porównując liczby w wróżbie z kartami odczytywali swój PRZYCHYLNY ZNAK ZODIAKU. Odkrywali CECHY SWOJEJ OSOBOWOŚCI znajdując LICZBĘ ASTROLOGICZNĄ poprzez wykonywanie działań na liczbach parzystych, nieparzystych i pierwszych.

            To była dobra zabawa, a przy okazji świetna powtórka z działań w zbiorze liczb rzeczywistych.

          • Uczniowie I LO poznają Polskę

            2 grudnia młodzież naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Warszwy w  ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".  Projekt wycieczki przygotowany przez nauczycieli uzyskał akceptację, dzięki której uczniowie mieli okazję zwiedzić stolicę. Poznając nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe zwiedziliśmy  Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, uczestnicząc w lekcji "Świat mitów" oraz "Muzealne przeboje".

             

            Burzliwą historię stolicy z najpiękniejszymi i najbardziej tragicznymi momentami przekazali nam dwaj przewodnicy Bracia Warszawiacy.

             

          • III miejsce dla reprezentacji I LO

            24 listopada 2021 r. Polski Czerwony Krzyż - oddział rejonowy w Ciechanowie, w związku z realizacją projektu pod nazwą: „Młodzieżowy Ratownik PCK”, przeprowadził zawody Zespołów Ratowniczych PCK. Młodzież zmierzyła się z testem dotyczącym tematyki: policji, straży pożarnej, pierwszej pomocy oraz z częścią praktyczną na fantomach. Reprezentacja I LO w Mławie w składzie Maja Bielak, Jan Pawłowski, Julia Wronka, Sylwia Modzelewska Julia Szprengiel zdobyła III miejsce

          • BIAŁA WSTĄŻKA - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

            Podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, uczniowie naszego Liceum we współpracy z mławską Policją oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizowali kampanię informacyjną na ulicach miasta (26 listopada 2021r,). Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

            Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

            Z okazji tego dnia młodzież wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufunduje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostaną wywieszone w Miejskim Domu Kultury. Poniżej załączamy prace uczniów.

            Bardzo dziękujemy wolontariuszom oraz opiekunom Pani Elżbiecie Śliwińskiej i Pani Annie Rychlickiej za zaangażowanie w organizację kampanii. Ogromne podziękowania kierujemy również do Mławskiej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej!

          • Zbiórka karmy

            Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali 20 listopada 2021r. zbiórkę karmy dla Zalewski Patrol. Udało nam się zebrać aż 112.84kg karmy!

            Klasą, która przyniosła najwięcej karmy jest klasa 1e (wychowawca Pani Edyta Dobiesz-Jąderko)! Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów i wolontariuszy oraz Pani Elżbiecie Śliwińskiej za pomoc w organizacji! Gratulujemy wygranej klasie 1e! Mamy nadzieję, że wasze zaangażowanie będzie równie duże w kolejnych akcjach!

          • Matematyczne origami w naszej szkole.

            Święto miłośników składania papieru - Światowe Dni Origami, trwają od rocznicy urodzin Lillian Oppenheimer 24 października (założycielki pierwszej grupy Origami w Stanach Zjednoczonych i współzałożycielki analogicznej grupy w Wielkiej Brytanii) do 11 listopada Dnia Origami obchodzonego w Japonii. Origami to sztuka, która może być z powodzeniem wykorzystana w nauce matematyki. Dzięki kwadratowej kartce papieru możemy poznać podstawy geometrii i przekonać się, że z kwadratu mogą powstać inne figury, takie jak prostokąt czy trójkąt.

            Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego składania tylko pojedynczego kwadratowego arkusza papieru jest origami modułowe. Modele modułowe składają się z wielu brył geometrycznych o wysokiej symetrii. Każdy moduł wykonywany jest z osobnej kartki papieru. Origami modułowe umożliwia wykonanie przestrzennych figur, zwierząt czy przedmiotów o dowolnych kształtach.

            I miejsce –       Daria Błachowiak z klasy 2B za pracę „Łabędź”

            Patryk Rzepkowski z klasy 2B za pracę „Smok”

            II miejsce –      Zuzanna Brzezińska z klasy 1D za pracę „Bryła”

            Bartosz Zalewski z klasy 1C za pracę „Bryła”

            Adam Kwestorowski z klasy 2B za pracę „Motyl”

            III miejsce –     Kornelia Lewandowska z klasy 1D za pracę „Bryła”

            Arkadiusz Woźniak z klasy 1C za pracę „Bryła”

            Zuzanna Olszewska z klasy 1A za pracę „Bryła”

            WYRÓŻNIENIA -           Aleksandra Ogrodzińska z klasy 1A

                                                      Karol Łazicki z klasy 2B

                                                      Wiktoria Pawlicka z klasy 1D

                                                      Aleksandra Wójciak z klasy 3f

                                                      Zuzanna Dumińska z klasy 2A

          • Święto Niepodległości w naszej szkole

            10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość podzielona była na dwie części. Pierwszą z nich stanowiła uroczysta akademia z udziałem Pocztu Sztandarowego, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną. W dalszej części mogliśmy usłyszeć piękne recytacje wierszy oraz pieśni patriotycznych, a także wykonanie tańca narodowego - poloneza. 

            Druga część przebiegała w swobodniejszej konwencji. Mogliśmy usłyszeć uczennice i uczniów, wykonujących pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne. Uroczystość zakończyła się życzeniami z okazji narodowego święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przygotowali program uroczystości:, Pani Jolancie Kordulewskiej,  Pani Marii Łukaszewskiej oraz  Pani Agnieszce Rymarz.

          • E-konferencja z udziałem młodzieży I LO w Mławie - „Weltgerechtshof der Kinder und Jugendlichen“

            Uczniowie naszej szkoły pracowali w zeszłym roku szkolnym nad projektem „Weltgerechtshof der Kinder und Jugendlichen“ wraz  z uczniami Paul-Pfinzing-Gymnasium w Hersbruck (Niemcy) i Handelsakademie w Mödling (Austria).

            Głównym celem współpracy było stworzenie wizji Światowego Trybunału Sprawiedliwości Dzieci i Młodzieży. Do projektu zostali zaproszeni  przez organizatorów - Teatr Narodowy i Teatr Lalek w Norymberdze - uczniowie z całego świata. Niesprawiedliwości, z którymi młodzież spotyka się na co dzień, dyskusje na temat zmiany sposobu myślenia przez młodych ludzi to zadania projektu, które realizowane były w bardzo różny sposób. Organizatorom zależało na uzmysłowieniu uczestnikom skutków niesprawiedliwego traktowania innych, uwrażliwieniu  na krzywdę i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Uczestnicy mieli się poznać podczas konferencji w październiku w  Norymberdze. Jednak  z powodu pandemii  została ona  przełożona na maj 2022 r.

            Podsumowanie współpracy nastąpiło podczas konferencji online. Młodzież przedstawiała rezultaty swojej pracy oraz pracowała nad tworzeniem znaków sprawiedliwości.

            Efekty współpracy można obejrzeć w wirtualnym Trybunale Sprawiedliwości:

            https://www.artsteps.com/view/60ed603364817168d4123229

          • Wyróżnienie dla Julii Wojdowskiej

            29 października w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się Mazowiecki Konkurs Recytatorski Poezji C. K. Norwida  zorganizowany w ramach realizacji projektu „ROK 2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA NA MAZOWSZU”. Honorowym Patronatem wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Konkurs składał się z dwóch etapów. W drugim etapie wyłonieni podczas wcześniejszych eliminacji w Warszawie i Opinogórze uczestnicy zaprezentowali interpretację wybranego wiersza przed członkami jury. Uczennica kl. 3ep Julia Wojdowska pod opieką Jolanty Bartczak otrzymała wyróżnienie, recytując wiersz pt. ,,Aerumnarum plenus”. Gratulujemy!

          • Nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "Europäisches Kulturerbe - virtuell und doch hautnah"

            Projekt „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah“  był przedsięwzięciem realizowanym w roku 2020/ 2021 w języku niemieckim i angielskim przez grupę 30 uczniów/ uczennic I LO w Mławie pod opieką nauczyciela germanisty (Edyta Dobiesz-Jąderko) i anglisty (Jolanta Mieszanek).

            Projekt miał na celu wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Europy (krajów partnerskich) oraz utrwalenie jej w formie wirtualnego muzeum. Założeniem współpracy było podniesienie świadomości wspólnoty dziedzictwa kulturowego Europy przez uczniów z Polski (Mława), Niemiec (Hersbruck), Belgii (Opwijk) i Austrii (Mödling). Wybrane dziedziny, nad którymi pracowała młodzież to: architektura – znane zabytki jako dziedzictwo minionych pokoleń – wyrazem kunsztu polskich architektów; sztuka – obrazy wybitnych polskich malarzy – inspiracją dla młodzieży; muzea regionalne – opowiadające historię miasta i regionu; tradycje kulinarne – tradycyjne polskie potrawy; muzyka dawniej i dziś – jak zmieniały się gusta muzyczne przez pokolenia; formy zamieszkiwania – typowe dla miasta i regionu oraz system szkolnictwa ( w tym sytuacja w szkołach w czasie pandemii covid -19). Użycie dwóch języków spowodowane było udziałem w projekcie młodzieży niemieckiej i austriackiej, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym, a jednym z celów współpracy było pogłębianie znajomości języka obcego.

          • Pamiętamy ...

            W ostatnim tygodniu pażdziernika, jak co roku, uczniowie naszej szkoły odwiedzają groby zmarłych nauczycieli, a także osób związanych z naszą społecznością. Oddajemy hołd i zachowujemy w pamięci tych, których już z nami nie ma.  

        • Nasza szkoła ma ponad 100 lat

        • Zalążkiem I Liceum Ogólnokształcącego była 7-klasowa Szkoła Handlowa, którą  przejęła Rada Opiekuńcza z prezesem Bronisław Klickim.   Placówka mieściła się w budynkach po państwowej gorzelni rosyjskiej. 8 września 1906 r. zainaugurowała nowy rok szkolny i zarazem nauczanie w języku polskim.
          1 września 1916 r. Szkołę Handlową przemianowano na Gimnazjum Filologiczne, to w 1921 r. na Gimnazjum Państwowe, ono z kolei w 1934 r. stało się Państwowym Gimnazjum i Liceum Koedukacyjnym. Obecną nazwę – Liceum Ogólnokształcące – szkoła nosi od 1948 r., od 1991 r. jest I LO.  Od 1921 r. patronuje jej Stanisław Wyspiański.

      • Motto

      • Do wielkich rzeczy nas powołano. Został nam dany kawałek wszechświata, byśmy go zdobywali: wraz z uczniem docieramy do jego głębin niejedną drogą, sondujemy go swymi czynami, nauką, poezją, miłością. Wykorzystujemy różne metody, by zbadać nasz świat.

    • Aktualności

          • Dzień Patrona w naszej szkole

            19 stycznia świętowaliśmy Dzień Patrona ILO - Stanisława Wyspiańskiego. Jest to niezwykle ważne święto kultywowane w naszej szkole od wielu lat. Corocznie uczniowie pod opieką nauczycieli organizują symboliczne apele aby osoby zaangażowane w życie naszego Liceum mogły lepiej poznać patrona Stanisława Wyspiańskiego. W tym roku część artystyczną dotyczącą życia i twórczości Stanisława Wyspiańskiego przygotowali nauczyciele: Pani Anna Brzozowska, Pani Magdalena Prejs-Zadrowska i Pani Sylwia Zalewska wraz z uczniami z klas: 1C, 1A, 1B, 3C, 3B, 3Ap, 3Cp. Dodatkowo wystąpili: gościnnie absolwent naszej szkoły Kacper Czeczot oraz zastępca przewodniczącego Samorządu Uczniowskiego Natalia Krystkiewicz. Za nagłośnienie odpowiadali jak zwykle niezawodni chłopcy z klasy 3Bp. Bardzo dziękujemy za zaangażowanie nauczycieli i uczniów!

          • BIAŁA WSTĄŻKA- STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

            W ramach Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, młodzież z naszego Liceum wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufundował Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostały wywieszone w Miejskim Domu Kultury.

            Pierwsze miejsce zajęła praca Darii Tańskiej z klasy 2c! Gratulujemy wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie! Poniżej wygrana praca oraz zdjęcie wszystkich uczniów, którzy złożyli swoje prace konkursowe z Dyrekcją ILO, Panią Elżbietą Śliwińską (pedagog ILO) i panią Dagmarą Owsianką (przedstawiciel MOPS).

          • Świąteczne życzenia

            Serdeczne życzenia najpiękniejszych Świąt Bożego Narodzenia,przepełnionych zapachem choinki i świątecznych potraw, obfitujących w radość, śpiew kolęd, prezenty, miłość oraz wszelkiej pomyślności w Nowym Roku zdrowia, wiary i nadziei całej naszej szkolnej społeczności życzą Dyrekcja oraz wszyscy pracownicy naszej szkoły.

          • Święto ciągu Fibonacciego

            Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego w Mławie obchodzili Święto Ciągu Fibonacciego.
            Dzień Fibonacciego obchodzony jest każdego roku 23 listopada z prostego powodu. Zapisując datę w systemie amerykańskim - najpierw miesiąc, potem dzień - otrzymujemy początek ciągu Fibonacciego.


            Fibonacci jest autorem specjalnego ciągu, w którym każda kolejna liczba jest sumą dwóch poprzednich. Przy założeniu, że ciąg rozpoczynają liczby 0 oraz 1 wygląda on następująco: 0, 1, 1, 2, 3, 5, 8, 13, 21, 34, 55, 89, 144, 233, 377 i tak dalej. Zagadkę wszechświata wyjaśnia złota liczba φ (FI) w przybliżeniu 1,61804. Złoty podział to stosunek jednego elementu ciągu do elementu go poprzedzającego. Im większe wybierzemy elementy, tym większą uzyskamy dokładność. Uczniowie dokonywali pomiarów własnego ciała aby przekonać się, o złotym podziale na własnym ciele. Podczas lekcji matematyki młodzież obejrzała film, który uzmysłowił im, że złota liczba bardzo często pojawia się w naszej codzienności. Pierwszym przykładem są rośliny i muszle, których kształt układa się zgodnie z przebiegiem tzw. Spirali Fibonacciego. Dzięki aplikacji 3D Measure  sprawdzili, kto z nich jest witruwiańskim człowiekiem oraz mogli zauważyć zależności między kątem środkowym i wpisanym.

            Uczniowie pracowali pod kierunkiem nauczycielek Anny Brzozowskiej i Ewy Luks.

            Film „Matematyka w człowieku witruwiańskim” https://www.youtube.com/watch?v=aMsaFP3kgqQ

            Aplikacja umożliwiająca sprawdzenie, czy jesteś witruwiańskim człowiekiem https://play.google.com/store/apps/details?id=com.potatotree.on3dcamerameasure
            Film „Tajemniczy ciąg Fibonacciego. Złota liczba. Boska proporcja” https://www.youtube.com/watch?v=wb7kPaM8cfg

          • Spotkanie z mławskimi strażakami

            W czwartek 9 grudnia 2021 r. w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Wyspiańskiego w Mławie, w klasie 3AP gościli pracownicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mławie. Zapoznali Oni uczniów z zasadami bezpieczeństwa pożarniczego, uczyli, w jaki sposób zachować się w sytuacjach kryzysowych, przedstawili zasady działalności struktur organów straży pożarnej w naszym kraju oraz odpowiadali na liczne pytania. Uczniowie mieli możliwość, choć przez chwilę wejścia w rolę ratownika i zaprezentowania się w odzieży strażackiej. 

            Zrozumieliśmy, jak ważnym i wymagającym zawodem w społeczeństwie jest zawód strażaka, wiążący się z ogromnym wysiłkiem, zarówno psychicznym jak i fizycznym. Mimo wszelkich trudności daje on ogromną satysfakcję i poczucie spełnienia. Być może w przyszłości ktoś z nas zostanie?

          • Olimpiada statystyczna w naszej szkole

            W dniu 08.12.2021 r. dwie uczennice naszej szkoły przystąpiły do Zawodów Okręgowych VI edycji Olimpiady Statystycznej. Julia Epa z klasy 2B i Natalia Krystkiewicz z 3Bp zmagały się z rozwiązaniem zadań w teście on-line. Dziewczęta musiały wykazać się wiedzą i umiejętnościami z zakresu statystyki w obszarze analiz społeczno-gospodarczych. Uczennice są podopiecznymi nauczycielek Anny Brzozowskiej i Anny Wojnarowskiej.

            Lista osób zakwalifikowanych do etapu centralnego zostanie opublikowana 21.12.2021 r. Trzymamy kciuki!

          • Projekt STEM w I LO

            W dniu 06.12.2021 r. zdolni uczniowie klas 2B, 2C, 3Cp, 3Bp wzięli udział w 3 edycji Projektu Edukacyjnego STEM Politechniki Warszawskiej Science, Technology, Engineering, Mathematics 2021/2022. W ramach tego projektu uczestnicy zmagali się z zadaniami konkursowymi z fizyki, matematyki i informatyki o różnym stopniu trudności. Kwalifikacja do kolejnych etapów zapewnia warsztaty edukacyjne prowadzone przez pracowników i doktorantów Politechniki Warszawskiej lub pracowników Ośrodka Edukacji Informatycznej i Zastosowania Komputerów w Warszawie. Jest o co walczyć!

            Tytuł Laureata uprawnia do przyjęcia na studia bez postępowania kwalifikacyjnego opartego na wynikach egzaminu maturalnego  na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz na Wydziale Elektrycznym.  Laureaci i Wyróżnieni Finaliści mogą aplikować na wszystkie kierunki na Wydziale Elektroniki i Technik Informacyjnych oraz Wydziale Elektrycznym z wyłączeniem kierunków: Cyberbezpieczeństwo, Informatyka oraz Informatyka Stosowana.

            Uczniów do konkursu przygotowali:

            Anna Brzozowska – nauczyciel matematyki,

            Piotr Grzegorowski – nauczyciel fizyki,

            Ewa Jakubowska  - nauczyciel informatyki,

            Jakub Kowalewski -nauczyciel informatyki,

            Anna Wojnarowska – nauczyciel matematyki

          • MIKOŁAJKI - 6 grudnia 2021

             

            Dzisiaj w naszej szkole zawitał nie kto inny jak Święty Mikołaj! Wszyscy uczniowie oraz nauczyciele i pracownicy szkoły dostali słodkie upominki. Usłyszeliśmy piękne wykonanie kolęd w wielu klasach a także zrobiliśmy sobie wspólne zdjęcie na hali gimnastycznej.

          • Andrzejek czar – matematyczne wróżby andrzejkowe

            Uczniowie I Liceum Ogólnokształcącego wraz z nauczycielkami Anną Brzozowską i Ewą Katarzyną Luks postanowili ćwiczyć umiejętności matematyczne wykorzystując do tego czas andrzejkowych wróżb. Przypomnieli sobie cechy podzielności, własności liczb, prawa działań przy okazji sprawdzania MOCY IMIENIA. Przy pomocy TAJEMNYCH WZORÓW Z AL KATHARU łatwo obliczali daty wszystkich swoich pechowych dni. Wykonując działania na liczbach wymiernych i niewymiernych znajdowali swój INTERPUNKCYJNY ZNAK – WSKAŹNIK.  Odkrywali jacy naprawdę są. Porównując liczby w wróżbie z kartami odczytywali swój PRZYCHYLNY ZNAK ZODIAKU. Odkrywali CECHY SWOJEJ OSOBOWOŚCI znajdując LICZBĘ ASTROLOGICZNĄ poprzez wykonywanie działań na liczbach parzystych, nieparzystych i pierwszych.

            To była dobra zabawa, a przy okazji świetna powtórka z działań w zbiorze liczb rzeczywistych.

          • Uczniowie I LO poznają Polskę

            2 grudnia młodzież naszej szkoły wyjechała na wycieczkę do Warszwy w  ramach przedsięwzięcia Ministra Edukacji i Nauki "Poznaj Polskę".  Projekt wycieczki przygotowany przez nauczycieli uzyskał akceptację, dzięki której uczniowie mieli okazję zwiedzić stolicę. Poznając nasze dziedzictwo narodowe i kulturowe zwiedziliśmy  Muzeum Powstania Warszawskiego oraz Muzeum Narodowe, uczestnicząc w lekcji "Świat mitów" oraz "Muzealne przeboje".

             

            Burzliwą historię stolicy z najpiękniejszymi i najbardziej tragicznymi momentami przekazali nam dwaj przewodnicy Bracia Warszawiacy.

             

          • III miejsce dla reprezentacji I LO

            24 listopada 2021 r. Polski Czerwony Krzyż - oddział rejonowy w Ciechanowie, w związku z realizacją projektu pod nazwą: „Młodzieżowy Ratownik PCK”, przeprowadził zawody Zespołów Ratowniczych PCK. Młodzież zmierzyła się z testem dotyczącym tematyki: policji, straży pożarnej, pierwszej pomocy oraz z częścią praktyczną na fantomach. Reprezentacja I LO w Mławie w składzie Maja Bielak, Jan Pawłowski, Julia Wronka, Sylwia Modzelewska Julia Szprengiel zdobyła III miejsce

          • BIAŁA WSTĄŻKA - STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET

            Podczas Międzynarodowego Dnia Przeciwko Przemocy wobec Kobiet, uczniowie naszego Liceum we współpracy z mławską Policją oraz Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej, zorganizowali kampanię informacyjną na ulicach miasta (26 listopada 2021r,). Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

            Symbolem działań była biała wstążka - znak sprzeciwu wobec krzywdzenia kobiet oraz solidarne wsparcie dla osób dotkniętych przemocą fizyczną i psychiczną.

            Z okazji tego dnia młodzież wzięła udzial w konkursie plastycznym pod hasłem STOP PRZEMOCY WOBEC KOBIET, nagrodę za najlepsza pracę ufunduje Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej a wszystkie prace zostaną wywieszone w Miejskim Domu Kultury. Poniżej załączamy prace uczniów.

            Bardzo dziękujemy wolontariuszom oraz opiekunom Pani Elżbiecie Śliwińskiej i Pani Annie Rychlickiej za zaangażowanie w organizację kampanii. Ogromne podziękowania kierujemy również do Mławskiej Policji oraz Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej!

          • Zbiórka karmy

            Wolontariusze z naszej szkoły zorganizowali 20 listopada 2021r. zbiórkę karmy dla Zalewski Patrol. Udało nam się zebrać aż 112.84kg karmy!

            Klasą, która przyniosła najwięcej karmy jest klasa 1e (wychowawca Pani Edyta Dobiesz-Jąderko)! Dziękujemy za zaangażowanie wszystkich uczniów i wolontariuszy oraz Pani Elżbiecie Śliwińskiej za pomoc w organizacji! Gratulujemy wygranej klasie 1e! Mamy nadzieję, że wasze zaangażowanie będzie równie duże w kolejnych akcjach!

          • Matematyczne origami w naszej szkole.

            Święto miłośników składania papieru - Światowe Dni Origami, trwają od rocznicy urodzin Lillian Oppenheimer 24 października (założycielki pierwszej grupy Origami w Stanach Zjednoczonych i współzałożycielki analogicznej grupy w Wielkiej Brytanii) do 11 listopada Dnia Origami obchodzonego w Japonii. Origami to sztuka, która może być z powodzeniem wykorzystana w nauce matematyki. Dzięki kwadratowej kartce papieru możemy poznać podstawy geometrii i przekonać się, że z kwadratu mogą powstać inne figury, takie jak prostokąt czy trójkąt.

            Jedną z odmian origami, która odeszła od tradycyjnego składania tylko pojedynczego kwadratowego arkusza papieru jest origami modułowe. Modele modułowe składają się z wielu brył geometrycznych o wysokiej symetrii. Każdy moduł wykonywany jest z osobnej kartki papieru. Origami modułowe umożliwia wykonanie przestrzennych figur, zwierząt czy przedmiotów o dowolnych kształtach.

            I miejsce –       Daria Błachowiak z klasy 2B za pracę „Łabędź”

            Patryk Rzepkowski z klasy 2B za pracę „Smok”

            II miejsce –      Zuzanna Brzezińska z klasy 1D za pracę „Bryła”

            Bartosz Zalewski z klasy 1C za pracę „Bryła”

            Adam Kwestorowski z klasy 2B za pracę „Motyl”

            III miejsce –     Kornelia Lewandowska z klasy 1D za pracę „Bryła”

            Arkadiusz Woźniak z klasy 1C za pracę „Bryła”

            Zuzanna Olszewska z klasy 1A za pracę „Bryła”

            WYRÓŻNIENIA -           Aleksandra Ogrodzińska z klasy 1A

                                                      Karol Łazicki z klasy 2B

                                                      Wiktoria Pawlicka z klasy 1D

                                                      Aleksandra Wójciak z klasy 3f

                                                      Zuzanna Dumińska z klasy 2A

          • Święto Niepodległości w naszej szkole

            10 listopada obchodziliśmy Narodowe Święto Niepodległości. Uroczystość podzielona była na dwie części. Pierwszą z nich stanowiła uroczysta akademia z udziałem Pocztu Sztandarowego, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu narodowego przez całą społeczność szkolną. W dalszej części mogliśmy usłyszeć piękne recytacje wierszy oraz pieśni patriotycznych, a także wykonanie tańca narodowego - poloneza. 

            Druga część przebiegała w swobodniejszej konwencji. Mogliśmy usłyszeć uczennice i uczniów, wykonujących pieśni legionowe, żołnierskie i patriotyczne. Uroczystość zakończyła się życzeniami z okazji narodowego święta. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczestnikom oraz nauczycielom, którzy przygotowali program uroczystości:, Pani Jolancie Kordulewskiej,  Pani Marii Łukaszewskiej oraz  Pani Agnieszce Rymarz.

          • E-konferencja z udziałem młodzieży I LO w Mławie - „Weltgerechtshof der Kinder und Jugendlichen“

            Uczniowie naszej szkoły pracowali w zeszłym roku szkolnym nad projektem „Weltgerechtshof der Kinder und Jugendlichen“ wraz  z uczniami Paul-Pfinzing-Gymnasium w Hersbruck (Niemcy) i Handelsakademie w Mödling (Austria).

            Głównym celem współpracy było stworzenie wizji Światowego Trybunału Sprawiedliwości Dzieci i Młodzieży. Do projektu zostali zaproszeni  przez organizatorów - Teatr Narodowy i Teatr Lalek w Norymberdze - uczniowie z całego świata. Niesprawiedliwości, z którymi młodzież spotyka się na co dzień, dyskusje na temat zmiany sposobu myślenia przez młodych ludzi to zadania projektu, które realizowane były w bardzo różny sposób. Organizatorom zależało na uzmysłowieniu uczestnikom skutków niesprawiedliwego traktowania innych, uwrażliwieniu  na krzywdę i wyciąganiu wniosków na przyszłość. Uczestnicy mieli się poznać podczas konferencji w październiku w  Norymberdze. Jednak  z powodu pandemii  została ona  przełożona na maj 2022 r.

            Podsumowanie współpracy nastąpiło podczas konferencji online. Młodzież przedstawiała rezultaty swojej pracy oraz pracowała nad tworzeniem znaków sprawiedliwości.

            Efekty współpracy można obejrzeć w wirtualnym Trybunale Sprawiedliwości:

            https://www.artsteps.com/view/60ed603364817168d4123229

          • Wyróżnienie dla Julii Wojdowskiej

            29 października w Muzeum Romantyzmu w Opinogórze odbył się Mazowiecki Konkurs Recytatorski Poezji C. K. Norwida  zorganizowany w ramach realizacji projektu „ROK 2021 ROKIEM CYPRIANA KAMILA NORWIDA NA MAZOWSZU”. Honorowym Patronatem wydarzenie objęli: Marszałek Województwa Mazowieckiego oraz Mazowiecki Kurator Oświaty. Konkurs składał się z dwóch etapów. W drugim etapie wyłonieni podczas wcześniejszych eliminacji w Warszawie i Opinogórze uczestnicy zaprezentowali interpretację wybranego wiersza przed członkami jury. Uczennica kl. 3ep Julia Wojdowska pod opieką Jolanty Bartczak otrzymała wyróżnienie, recytując wiersz pt. ,,Aerumnarum plenus”. Gratulujemy!

          • Nasza szkoła otrzymała Europejską Odznakę Jakości eTwinning za wspaniałą pracę w projekcie eTwinning "Europäisches Kulturerbe - virtuell und doch hautnah"

            Projekt „Europäisches Kulturerbe – virtuell und doch hautnah“  był przedsięwzięciem realizowanym w roku 2020/ 2021 w języku niemieckim i angielskim przez grupę 30 uczniów/ uczennic I LO w Mławie pod opieką nauczyciela germanisty (Edyta Dobiesz-Jąderko) i anglisty (Jolanta Mieszanek).

            Projekt miał na celu wzbogacenie wiedzy na temat dziedzictwa kulturowego Europy (krajów partnerskich) oraz utrwalenie jej w formie wirtualnego muzeum. Założeniem współpracy było podniesienie świadomości wspólnoty dziedzictwa kulturowego Europy przez uczniów z Polski (Mława), Niemiec (Hersbruck), Belgii (Opwijk) i Austrii (Mödling). Wybrane dziedziny, nad którymi pracowała młodzież to: architektura – znane zabytki jako dziedzictwo minionych pokoleń – wyrazem kunsztu polskich architektów; sztuka – obrazy wybitnych polskich malarzy – inspiracją dla młodzieży; muzea regionalne – opowiadające historię miasta i regionu; tradycje kulinarne – tradycyjne polskie potrawy; muzyka dawniej i dziś – jak zmieniały się gusta muzyczne przez pokolenia; formy zamieszkiwania – typowe dla miasta i regionu oraz system szkolnictwa ( w tym sytuacja w szkołach w czasie pandemii covid -19). Użycie dwóch języków spowodowane było udziałem w projekcie młodzieży niemieckiej i austriackiej, dla której język niemiecki jest językiem ojczystym, a jednym z celów współpracy było pogłębianie znajomości języka obcego.

          • Pamiętamy ...

            W ostatnim tygodniu pażdziernika, jak co roku, uczniowie naszej szkoły odwiedzają groby zmarłych nauczycieli, a także osób związanych z naszą społecznością. Oddajemy hołd i zachowujemy w pamięci tych, których już z nami nie ma.